مصاحبه با دکتر امیرحسین شایگان


مصاحبه با جناب آقای دکتر امیرحسین شایگان،  پریودنتیست
  دبیر مشاور علمی پریودنتولوژی ششمین همایش ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی ایران


1-     رابطه ایمپلنت با بافت نرم در چه هنگامی شروع می‌شود؟
توجه به بافت نرم به علت مجاورت با ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. رابطه بافت نرم با ایمپلنت از همان ابتدای کاشت ایمپلنت آغاز می شود و پس از طی مراحل Remodeling الیاف لثه ای به موازات سطح ایمپلنت قرار می گیرند برخلاف دندان که این الیاف عمود بر سطح دندان هستند.
2-     در چه مواردی پیوند بافت نرم ضروری است؟
یکی از مهمترین دلایل انجام پیوند بافت نرم ناکافی بودن عرض لثه چسبنده می باشد. البته در رابطه با میزان عرض لثه چسبنده اختلاف‌نظر وجود دارد، اما در مواردی که بهداشت دهان بسیار خوب باشد حتی 1 میلیمتر عرض لثه چسبنده هم کافی می باشد. در نواحی استتیک درصورتیکه Biotype لثه نازک باشد برای تقویت لثه و دستیابی به نتایج بهتر زیبایی پیوند بافت نرم انجام می گیرد. این پیوند می تواند قبل از قراردادن ایمپلنت، در حین قرار دادن یا پس از قرار دادن ایمپلنت انجام گیرد.
3-     برای فرم دادن لثه در جایگذاری ایمپلنت در ناحیه استتیک بافت نرم چگونه بازسازی می‌شود؟
عبارتنداز:
ü      موفقیت کرونو اپیکال ایمپلنت که باید 2 میلی متر زیر CEJ دندان مجاور باشد.
ü       موقعیت باکولینگوالی ایمپلنت: ایمپلنت باید به نحوی قرار داده شود که 2-5/1 میلیمتر استخوان در باکال و 5/0 میلیمتر در پالاتال وجود داشته باشد.
ü      موقعیت مزیودیستالی ایمپلنت: 2 میلیمتر فاصله با دندان مجاور و 3 میلیمتر با ایمپلنت مجاور وجود داشته باشد.
در صورت عدم رعایت موارد بالا فرم مناسب لثه ای ایجاد خواهد شد و در غیر اینصورت باید از روش های پیوندی استفاده کرد.
4-     فرق یک ایمپلنت و یک دندان در استخوان چیست؟
ü      دندان با واسطه الیاف لیگامان پریودنتال به استخوان اتصال می یابد و این الیاف عمود به سطح دندان قرار می گیرند اما ایمپلنت مستقیما و بدون واسطه با استخوان اتصال می یابد که همان مفهوم Oseointegration می باشد و فقط در ناحیه Supracrestal الیاف لثه ای موازی با سطح دندان قرار می گیرد.
5-     پیوندهای آزاد بایومتریال چیست و چه وقت انجام می‌شود؟
ü      شایعترین انواع این پیوندها Alloderm یا ماتریکس بدون سلول درمان می باشد که می تواند مانند یک بافت همبند برای پوشش ریشه و افزایش ضخامت بافتی به کار رود. در آلودرم تمام سلول ها حذف شده اند بنابراین احتمال دفع پیوند وجود ندارد.
در مواردیکه نیاز به میزان بالای پیوند وجود دارد از آلودرم استفاده می شود چون ناحیه کام بصورت محدودی می تواند تامین کننده پیوند باشد و ایده‌آل ترین زمان برای استفاده از آن قبل از کاشت ایمپلنت می باشد.

 
   1395/4/6 08:25


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )