مصاحبه با دکتر حوریه باشی زاده


مصاحبه با سرکار خانم دکتر حوریه باشی زاده فخار متخصص رادیولوژی دهان، فک و صورت،
 
دبیر مشاور علمی رادیولوژی ششمین همایش ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی ایران

 
1-      چگونه یک رادیولوژیست می‌تواند در هنگام جایگذاری ایمپلنت به همکار دندانپزشک کمک کند؟
تشخیص و طرح درمان در دندانپزشکی مبتنی بر معاینات کلینیکی و رادیوگرافیک است. درمان‌های ایمپلنت نیز از این قاعده مستثنی نیستند. رادیوگرافی قادر است ساختار و کیفیت استخوان و همچنین وضعیت ساختارهای آناتومیک مجاور را مشخص کند. نظر به این که موفقیت درمان ایمپلنت وابسته به میزان استخوان موجود است، دندانپزشک می تواند با بررسی دقیق تصاویر رادیوگرافیک استخوان از مناسب‌ترین ایمپلنت از نظر طول و قطر بهره گیرد.
2-      آیا CBCT در جایگذاری ایمپلنت کمک و نقشی دارد؟ و این کمک به چه صورت است؟
تصاویر رادیوگرافی عادی دو بعدی هستند و تنها نمایی محدود از توپوگرافی استخوان ارائه می کنند. ولی تصاویر CBCT قادرند ساختار استخوان را از همه جهات به نمایش در آورند. به عنوان مثال در نمای پانورامیک موقعیت باکولینگوال کانال مندیبولار مشخص نیست. برای مشاهده موقعیت دقیق کانال می توان از مقاطع کراس سکشنال CBCT استفاده کرد. این امر در خصوص سایر ساختارهای آناتومیک نظیر سینوس ماگزیلا ، کانین فوسا ویا مندیبولار فوسا نیز صادق است.
3-      در هنگام بازسازی استخوان، چگونه در رادیوگرافی CBCT مشکلات را درک می کنید؟
در مواردی که ریج آلوئولار از ضخامت کافی یا شکل مناسب برخوردار نیست و یا کف سینوس به راس ریج بسیار نزدیک بوده و فاقد بافت استخوانی کافی و مناسب است CBCT می تواند لزوم بازسازی ریج قبل از جایگذاری ایمپلنت را با دقت زیاد مشخص کند.
4-      آیا علائم بیماری های منجر به بروز مشکلات در جایگذاری ایمپلنت، در CBCT قابل مشاهده است؟ کدام بیماری ها؟
ناگفته پیداست که کیفیت و تراکم استخوان امری حیاتی در موفقیت درمان‌های ایمپلنت است. همه تصاویر رادیوگرافیک اعم از عادی و سه بعدی می توانند استخوان استئوپوروتیک را از سالم به خوبی تمیز دهند. استخوان استئوپوروتیک فاقد ترابکولیشن متراکم و مناسب است. مصرف برخی داروها نظیر کورتیکواستروئیدها، افزایش سن، یائسگی، هیپرتیروئیدیسم و سوء تغذیه از عوامل استئوپوروز به شمار می روند.
5-      ارتباط بین رادیولوژی و سایر رشته ها مانند جراحی، پروتز و پریودونتولوژی در ایمپلنت چگونه است؟
جراح و پروتزیست بهترست علاوه بر درخواست رادیوگرافیهای مناسب، رادیولوژیست را جزو تیم درمان به حساب آورده و  در موارد لازم مورد از مشاوره های موردی بهره جویند.

   1395/4/1 16:29


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )