از زندگی خوابگاهی بهره ببرید
قبولی در دانشگاه برای همه افراد، سرآغاز ورود به مرحله جدیدی از زندگی است که می تواند با تجربیات خوب و فراگیر، مهارت های بیشتری را در زندگی فراهم آورد. زندگی در خوابگاه یک فرصت برای دستیابی به تجارب و مهارت هاست.
از زندگی خوابگاهی بهره ببرید         
   
قبولی در دانشگاه برای همه افراد، سرآغاز ورود به مرحله جدیدی از زندگی است که می تواند با تجربیات خوب و فراگیر، مهارت های بیشتری را در زندگی فراهم آورد. زندگی در خوابگاه یک فرصت برای دستیابی به تجارب و مهارت هاست.

دانشجویی که از خانه و خانواده جدا شده و به شهر دیگری می رود در قدم اول باید استقلال را بیاموزد و حضور در خوابگاه این فرصت را در اختیار او قرار می دهد که زندگی مستقل و به دور از پدر و مادر را تجربه کند.

فرصتی که برخی خانواده ها با نگهداشتن دانشجو در خانه و محروم کردن او از بودن در کنار دیگر دانشجویان از فرزندان خود دریغ می کنند. دانشجویان در زندگی خوابگاهی ظرفیت خود را افزایش می دهند و برای زندگی اجتماعی آماده می شوند.

زندگی در خوابگاه و قرار گرفتن در کنار افراد با فرهنگ ها و دیدگاه های گوناگون باعث افزایش هوش هیجانی و هوش فرهنگی افراد خواهد شد.

هوش فرهنگی، یک هوش اکتسابی است که بدون قرار گرفتن در محیط، امکان رشد آن وجود ندارد و یکی از بهترین محیط هایی که می تواند سبب افزایش این هوش شود، خوابگاه است.

دانشجویی که در خوابگاه زندگی می کند به رشد اجتماعی و انعطاف پذیری بیشتر می رسد و قدرت سازگاری او افزایش می یابد.

البته نباید انتظار داشت دانش آموزی که در دانشگاه قبول می شود ظرف چند ماه همه مهارت های زندگی اجتماعی را کسب کند.

برخی دانشجویان، بخوبی این مهارت را نیاموخته و استقلال نیافته اند به همین دلیل ممکن است سطح انتظارات آنها از دوستان شان بالا باشد و این انتظارات نادیده گرفته شود که باعث سرخوردگی و آسیب دیدن این دانشجویان خواهد شد.

مشکل دیگری که ممکن است پیش بیاید این که ممکن است دانشجو اعتماد به نفس لازم را برای رد کردن برخی تقاضاها نداشته باشد و از این جهت مورد سوء استفاده های رفتاری و شخصیتی قرار گیرد.

گرایش به برخی آسیب های اجتماعی بویژه در دانشجویانی که تجربه کمتری از زندگی، در یک محیط اجتماعی دارند، می تواند زندگی دانشجو را برای همیشه تغییر دهد.

به همین دلیل، مسئولان فرهنگی دانشگاه ها باید همواره بر این مسائل نظارت داشته باشند و ارتباطات موثر و قوی چه به صورت رسمی و چه غیر رسمی با دانشجویان برقرار کنند تا برخی از این آسیب ها کاهش یابد.

آموزش و آگاهی دادن به دانشجویان از طریق برگزاری کارگاه های آموزشی در این زمینه، پیشگیری از آسیب های اجتماعی، ترغیب دانشجویان به حضور و فعالیت در کانون های دانشجویی، انجمن های علمی و تشکل های سیاسی و اجتماعی و به طور کلی فعالیت های فوق برنامه می تواند دانشجو را نسبت به محیط اطراف و عوامل خطرزا آگاه کند.

البته نقش استادان نیز نباید در این میان نادیده گرفته شود. آموزش و آگاهی دادن به استادان برای برقراری رابطه موثر با دانشجو می تواند یکی از عوامل بازدارنده دانشجویان در گرایش به آسیب های اجتماعی و خوابگاهی باشد.

استادان باید به نقش تربیتی و شخصیتی خود در زندگی دانشجو واقف باشند تا رویکردی حمایتی نسبت به دانشجویان اتخاذ کنند.

دانشجویانی که در خوابگاه ها زندگی می کنند، می توانند با استفاده از امکاناتی که در اختیار دارند کیفیت زندگی خود را بالا ببرند و روزهای حضور در این محیط را شیرین کنند.

استفاده از امکانات ورزشی و تفریحی خوابگاه ها، استفاده از کتابخانه و سایت دانشگاه، شرکت در کارها و فعالیت های فوق برنامه با سایر دوستان و حضور در محیط ها و جمع های تحت نظر دانشگاه ها که امنیت آنها تامین شده، می تواند دلتنگی های دوری از خانواده را کاهش دهد و افسردگی و ناراحتی های آنها را از بین ببرد.

به همین دلیل به دانشجویان توصیه می کنم زندگی در خوابگاه را به مثابه یک فرصت ببینند و از آن نهایت بهره را ببرند تا همیشه خاطرات خوشی از این سال ها در یاد داشته باشند.
        
    
    
            دکتر ایرج شاکری نیا
معاون فرهنگی دانشگاه گیلان     
            روزنامه جام جم ( www.jamejamonline.ir )
1391/7/22


نام و نام خانوادگی :
ایمیل :
* متن کامنت :
 

خانه چاپ ارسال به دوستان نسخه متنی کوچک کردن متن بزرگ کردن متن دانلود خروجی پی دی اف خروجی میکروسافت ورد
0/10 (تعداد آرا 0 نفر )